تبلیغات
hamechi - زلزله یا زمین‌لرزه
 
درباره وبلاگ


بازدیدکنندگان گرامی لطفا مطالبی را که مایلید در وبلاگ با نام خودتان نمایش داده شوند به ایمیل من ارسال کنید.
احسان رازقیمدیر وبلاگ : احسان رازقی
نویسندگان
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
hamechi
تمام مقاله های مورد نیاز کاربران
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
شنبه 10 مهر 1389 :: نویسنده : احسان رازقی
زلزله یا زمین‌لرزه
 لرزش و جنبش خفیف یا شدید زمین است که به علت آزاد شدن انرژی ناشی از گسیختگی سریع در گسل‌های پوستهٔ زمین در مدتی کوتاه به وقوع می‌پیوندد. محلی که منشاء زلزله بوده و انرژی از آنجا خارج می‌شود را کانون زلزله، و نقطهٔ بالای کانون در سطح زمین را مرکز زلزله گویند. پیش از وقوع زمین‌لرزه اصلی معمولاً زلزله‌های نسبتا خفیف‌تری در منطقه روی می‌دهد که به پیش‌لرزه معروفند. به لرزشهای بعدی زمین‌لرزه نیز پس‌لرزه گویند که با شدت کمتر و با فاصله زمانی گوناگون میان چند دقیقه تا چند ماه رخ می‌دهند. زلزله به سه صورت عمودی، افقی و موجی بوقوع می‌رسد که قسم آخر از شایعترین آنهاست.

زمین لرزه ( لرزه یا زلزله ) نتیجه رهایی ناگهانی انرژی از داخل پوسته زمین است که امواج مرتعشی را ایجاد می‌کند. زمین لرزه‌ها توسط دستگاه زلزله سنج یا لرزه نگارثبت می‌شوند.مقداربزرگی یک زلزله ( ریشتر ) طبق قرارداد گزارش می‌شود، زلزله‌های کوچکتر ازشدت ۳اغلب غیر محسوس و بزگتر از ۷ خسارت‌های جدی را به بار می‌آورند. شدت لرزه با روش اصلاح شده مرکالی اندازگیری می‌شود. در نزدیکی سطح زمین ، زلزله به صورت ارتعاش یا گاهی جابجایی زمین نمایان می‌شود. زمانی که مرکز زلزله در داخل دریا باشد، بستر دریا به میزانی تغیر مکان می‌یابد که باعث ایجاد سونامی می‌شود . ارتعاشات زمین همینطورریزش کوه و گاهی فعالیت‌ها ی آتشفشانی را موجب می‌شود. درحالت کلی کلمه زمین لرزه هر نوع ارتعاشی را در بر می‌گیرد – چه ارتعاش طبیعی چه مصنوعی توسط انسان - که موجب ایجاد امواج مرتعش می‌شود. زمین لرزه‌ها اغلب معلول شکستگی‌های گسل‌ها هستند، و همینطور فعالیت‌ها ی آتشفشانی ، ریزش کوه‌ها، انفجار معدن‌ها، و آزمایشات هسته‌ای. نقطه اغازین شکاف لرزه را کانون می‌نامند. مرکز زلزله نقطه‌ای است در راستای عمودی کانون و در سطح زمین

زلزله‌های طبیعی

زلزله‌ها در هر جای زمین که در آن به میزان کافی انرژی الاستیک ذخیره شده باشد، در امتداد صفحهٔ گسل و شکستگی رخ خواهند داد. در مرزهای صفحه‌های تبدیل ویا همگرا، که بزرگترین صفحه‌های گسل روی زمین را ایجاد می‌کنند، صفحات کنار یکدیگر حرکت یکنواخت و aseismically خواهند داشت اگرهیچ بی نظمی یا ناهمواری در امتداد مرزهای آنها که باعث افزایش مقاومت اصطکاکی می‌شود، وجود نداشته باشد. اکثر مرزها دارای این ناهمواری‌ها هستند و این منجر به یک شکل از رفتار چوب – لغزشی((stick-slip behavior می‌شود.هنگامی که مرزهای صفحه قفل شده باشد ، ادامه حرکت نسبی بین صفحات منجر به افزایش تنش و در نتیجه افزایش انرژی ذخیره شده در حجم اطراف سطح گسل می‌شود. این افزایش ادامه می‌یابد تا زمانی که تنش افزایش یافته به اندازه‌ای کافی برسد و از طریق شکستن ناهمواری‌ها ، ناگهان از بخش قفل شدهٔ گسل اجازه لغزش بیابد و انرژی ذخیره شده را آزاد کند.این انرژی به عنوان ترکیبی از کرنش الاستیک امواج لرزه‌ای آزاد شده وتابیده شده ، گرمای اصطکاکی سطح گسل ، وشکستن سنگ ، که در نتیجه باعث ایجاد زلزله می‌شود. این روند تدریجی ساخت تنش و کرنش که موجب شکست ناگهانی وتولید زلزله‌است به عنوان تئوری الاستیک واکنش خوانده می‌شود. تخمین زده می‌شود که تنها ۱۰ درصد یا کمتر از کل انرژی زلزله به صورت انرژی مرتعش تابیده می‌شود.بیشتر انرژی زلزله صرف رشد شکستگی یا تبدیل به حرارت تولید شده توسط اصطکاک می‌شود.بنابراین ، زمین لرزه انرژی پتانسیل الاستیک زمین را کاهش می‌دهد و درجه حرارت آن را افزایش می‌دهد، اگر چه این تغییرات نسبت به جریان همرفت و رسانایی گرمای خارج از اعماق زمین ناچیزاست.

انواع گسل زلزله

سه نوع عمده از گسل وجود دارد که ممکن است موجب زلزله بشوند : عادی ، معکوس (محوری) و ضربه ای- لغزشی . گسل‌های نرمال و معکوس نمونه‌هایی از شیب - لغزش هستند، که در آن جابه جایی در امتداد گسل در جهت شیب و حرکت بر روی آنها شامل مولفه عمودی می‌شود. گسل نرمال عمدتا در حوزه‌هایی رخ می‌دهد که پوسته مانند مرز واگرا در حال تمدید شدن است. گسل معکوس در مناطقی که پوسته مانند مرز همگرا در حال کوتاه شدن است رخ می‌دهد. گسل‌ها ی ضربه‌ای - لغزشی ساختمان‌های شیب داری دارند که دو طرف گسل به صورت افقی در کنار یکدیگر می‌لغزند؛ مرزهای تبدیلی نوع خاصی از گسل ضربه‌ای – لغزشی هستند. زلزله‌های بسیاری ناشی از جنبش در گسل‌ها یی هستند که شامل هر دو نوع شیب - لغزش و ضربه ای- لغزشی است، این لغزش به عنوان مورب شناخته شده‌است.

زمین لرزه‌های دور از مرزهای صفحه‌ها

ازآنجایی که مرزهای صفحه‌ها در درون سنگ کره قاره‌ها رخ می‌دهد، تغییر شکل در منطقه‌ای بسیار بزرگ تر از مرز صفحه پخش شده‌است. مانند تبدیل قاره‌ای گسل سان آندریاس ، بسیاری از زمین لرزه‌ها به دور از مرز صفحه رخ می‌دهند و به گونه‌های توسعه یافته در منطقه وسیع تری از تغییر شکل ناشی از نا منظمی در رابطه با گسل ردیابی هستند (به عنوان مثال منطقه "بزرگ خم".) زلزله نورتریج با جنبش در رانش کوه درون چنین منطقه‌ای در ارتباط بود. مثال دیگر مرز صفحه همگرا و به شدت مایل بین پلیت عربی و اوراسیا است که بخشی از شمال غربی کوههای زاگرس می‌باشد. تغییر شکل در ارتباط با مرز این صفحه به پوستهٔ تقریبا خالص که جنبش‌های عمود بر مرز در منطقه وسیعی درجنوب غربی و حرکات تقریبا خالص ضربه ای- لغزشی در امتداد گسل‌های اصلی نزدیک به مرز واقعی صفحه‌ها تقسیم می‌شود. این توسط مکانیسم کانونی زمین لرزه نشان داده‌است. همه صفحات تکتونیکی میدان تنش داخلی ناشی از تعاملات خود با صفحات مجاور و بارگیری و یا تخلیه رسوبی دارند. ( به عنوان مثال deglaciation. ) این تنش‌ها ممکن است برای ایجاد شکست در امتداد گسل صفحه‌های موجود کافی باشند ، و زلزله‌های میان صفحه‌ای را ظاهر کنند .

کانون-کم عمق وکانون-عمیق زلزله

اکثر زلزله تکتونیکی در حلقه آتش درعمقی کمتراز ده‌ها کیلومتر ناشی می‌شوند. زلزله‌های درعمق کمتر از ۷۰ کیلومتر به عنوان زمین لرزه‌ها ی کانون-کم عمق طبقه بندی می‌شوند ، در حالی که با فاصله کانونی بین ۷۰ و ۳۰۰ کیلومتر معمولاً 'کانون-میانی ' یا 'زلزله متوسط عمق' نامیده می‌شوند. در مناطق فرورانش ، جایی که پوسته اقیانوسی مسن تر و سردتر در بشقاب تکتونیکی دیگر می‌رود ، زلزله‌ها ممکن است در عمق بسیار بیشتری (در محدوده ۳۰۰ تا ۷۰۰ کیلومتر) رخ دهند. این نواحی مرتعش فعال همراه با فرورانش به عنوان مناطق Wadati - Benioff شناخته شده‌است. کانون-عمیق زلزله‌ها در عمق زیاد می‌باشند که در آن ناحیه، سنگ کره با توجه به درجه حرارت بالا و فشار دیگر شکننده نیست. مکانیسم احتمالی برای نسل کانون-عمیق زلزله‌ها ناشی از الوین تحت تغییر فاز به ساختارصلبی است .

زلزله‌ها و فعالیت‌های آتشفشانی

زلزله‌ها اغلب در مناطق آتشفشانی رخ می‌دهد، آنها توسط گسل‌های تکتونیکی و حرکت ماگما در آتشفشان‌ها ایجاد می‌شوند. چنین زلزله‌هایی می‌توانند به عنوان هشدار دهنده‌ای زود هنگام فوران آتشفشانی را خبر دهند، مانند زلزله‌ها در طول فوران کوه سنت هلن در ۱۹۸۰. ازدحام زلزله‌ها می‌تواند به عنوان نشانه‌ای برای محل خروج جریان ماگما از آتشفشان باشد. این ازدحام می‌تواند توسط زلزله نگار و tiltimeters (دستگاه اندازه گیری شیب زمین) ثبت و به عنوان سنسور برای پیش بینی فوران قریب الوقوع استفاده شود.

خوشه‌های زلزله

بیشتر زمین لرزه‌ها از لحاظ مکان و زمان به یکدیگر مربوط هستند. بیشتر خوشه‌های زلزله شامل لرزش‌های کوچکی هستند که یا به میزان کم خسارت وارد می‌کند یا خسارتی ندارد، اما تئوری وجود دارد که زلزله می‌تواند در یک الگوی منظم تکرار شود.

پس لرزه

پس لرزه زلزله‌ای است که پس از زلزله اصلی ، (mainshock ) رخ می‌دهد. پس لرزه در منطقه همان شوک اصلی است، اما همیشه ازلحاظ قدرت کوچکتر است. اگر پس لرزه بزرگ تر از شوک اصلی باشد ، پس لرزه به عنوان شوک اصلی و شوک اولیه اصلی به عنوان foreshock نام گذاری می‌شود. پس لرزه‌ها زمانی به وجود می‌آیند که پوسته در اطراف صفحه گسل جا به جا شده با اثرات شوک اصلی تطبیق داده می‌شود.

ازدحام زلزله‌ها

ازدحام زلزله، سلسله‌ای از زمین لرزه هاست که در منطقه‌ای خاص در مدت زمان کوتاهی اتفاق می‌افتند. آنها با زلزله‌هایی که به دنبال آن‌ها مجموعه‌ای از پس لرزه هاست متفاوتند با توجه به این واقعیت که هیچ کدام ازتک زمین لرزه‌ها در دنباله شوک اصلی نیست ، بنابراین هیچ یک از قدرت قابل توجهی بالاتر از دیگران ندارد. نمونه‌ای از ازدحام زلزله، فعالیت پارک ملی یلو استون(Yellowstone) در سال ۲۰۰۴ می‌باشد.

طوفان زلزله

گاهی اوقات یک سری از زمین لرزه‌ها به صورت طوفان زلزله رخ می‌دهد، که در آن زلزله به گسل پرخوشه ضربه می‌زند، که باعث لرزش و یا توزیع مجدد تنش از زلزله قبلی ارسال شده ، می‌شود. مشابه پس لرزه‌ها اما در بخشهای مجاور گسل ، این طوفان‌ها طی سالیان اتفاق می‌افتد ، همراه با برخی زلزله‌ها یی که به اندازهٔ زلزله‌های اولیه مخربند. چنین الگویی در دنبالهٔ زلزله‌ها در گسل شمال آناتولی در ترکیه در قرن ۲۰ مشاهده شد و برای خوشه‌های غیرعادی قدیمی از زلزله بزرگ در خاور میانه استنباط شد.


حجم و تعداد دفعات وقوع

حدود ۵۰۰،۰۰۰ زمین لرزه در هر سال وجود دارد که از این تعداد ۱۰۰،۰۰۰ تا می‌تواند احساس می‌شود. زمین لرزه کوچک به طور مداوم در سراسر جهان در مناطقی مانند کالیفرنیا و آلاسکا ،ایالات متحده همچنین در گواتمالا، شیلی ، پرو ، اندونزی ، ایران ، پاکستان ، آزورس در پرتغال ، ترکیه ، نیوزیلند ، یونان ، ایتالیا و ژاپن رخ می‌دهد ، اما زلزله می‌تواند، تقریبا در هر نقطه‌ای رخ دهد ، از جمله نیویورک ، لندن و استرالیا. زمین لرزه بزرگتر کمتر اتفاق می‌افتد ، رابطه به صورت نمایی است؛ برای مثال ، تقریبا ده برابراز زلزله‌ها ی بزرگتر از شدت ۴ در یک دوره زمانی خاص نسبت به زلزله‌ها ی بزرگتر از شدت ۵ رخ می‌دهد. در( لرزه خیزی کم) انگلستان ، به عنوان مثال ، محاسبه شده‌است که عود به طور متوسط عبارتند از : زلزله ۳٫۷ -- ۴٫۶ در هر سال ، زلزله ۴٫۷ -- ۵٫۵ هر ۱۰ سال ، و زلزله ۵٫۶ یا بالاتر در هر ۱۰۰ سال است. این نمونه‌ای از قانون گوتنبرگ- ریشتر است. تعداد ایستگاه‌های لرزه‌ای از حدود ۳۵۰ در سال ۱۹۳۱ امروزه به هزارها از افزایش یافته‌است. نتیجتا ، تعداد بیشتری زمین لرزه نسبت به گذشته منتشرمی شود، اما این به دلیل بهبود ابزار اندازه گیری است نه به دلیل افزایش تعداد زمین لرزه‌ها . USGS تخمین می‌زند که از سال ۱۹۰۰ تا به حال به طور متوسط ۱۸ زلزله بزرگ (قدر ۷٫۰-۷٫۹) و یک زلزله خیلی بزرگ (قدر ۸٫۰ و یا بیشتر) در هر سال وجود داشته‌است ، و این نسبت تقریبا ثابت بوده‌است. در سال‌های اخیر ، تعداد زمین لرزه‌های بزرگ در هر سال کاهش یافته‌است ، اگر چه این نتیجهٔ نوسانات آماری است، نه از روند سیستماتیک. آمار دقیق بیشتر در اندازه و تعداد زلزله‌ها، از USGS در دسترس است . بسیاری از زمین لرزه‌های جهان (۹۰ ٪ و ۸۱ ٪ از بزرگترین) در طول ۰۰۰،۴۰ کیلومتر ، منطقه نعل اسبی شکل به نام کمربند زمین لرزه سیرکم پاسیفیک(circum-Pacific seismic belt) ، که همچنین به عنوان زنگ آتش اقیانوس آرام شناخته شده، اتفاق می‌افتند. که در اکثرنفاط با صفحهٔ اقیانوس آرام هم مرز است. زلزله‌های بزرگ تمایل دارند در طول مرز صفحه‌های دیگر نیز رخ دهند : مثلا در امتداد کوه‌های هیمالیا. با رشد سریع شهرهای بزرگ مانند مکزیکوسیتی ، توکیو و تهران ، در مناطق پر خطر زمین لرزه ، برخی از زلزله شناسان هشدار می‌دهند که ممکن است زلزله زندگی تا حداکثر ۳ میلیون نفر را بگیرد.

لرزه خیزی القا شده

در حالی که اکثر زمین لرزه‌ها توسط حرکت صفحات تکتونیکی زمین ایجاد می‌شود ، فعالیت‌های انسانی نیز می‌تواند زمین لرزه تولید کند. چهار فعالیت‌های اصلی در این پدیده مشارکت می‌کنند : احداث سدها و ساختمان‌های بزرگ ، حفاری و تزریق مایع به داخل چاه ، و با استخراج از معادن زغال سنگ و استخراج نفت. شاید بهترین مثال شناخته شده زمین لرزه سال ۲۰۰۸سیچوان در استان سیچوان چین است ، این لرزش منجر به ۲۲۷ ۶۹ نفرتلفات ونوزدهمین مرگبارترین زلزله‌ها در تمام دورانها بوده‌است. اعتقاد بر این است که سد Zipingpu ،زیر فشار گسل ۱۶۵۰ فوت (۵۰۳ متر) نوسان یافته؛ این فشار احتمالا قدرت زلزله را افزایش داده و سرعت حرکت گسل را شتاب بخشیده‌است. هم چنین بزرگترین زمین لرزه‌ای در تاریخ استرالیا روی داد توسط بشرالقا شده بود ، از طریق استخراج از معادن زغال سنگ . شهر نیوکاسل بر بخش بزرگی از مناطق استخراج معادن زغال سنگ ساخته شده بود. زلزله از گسلی که به خاطر استخراج میلیون‌ها تن سنگ معدن ایجاد شده بود، تولید شد.

اندازه گیری شدت و محل زلزله

زلزله را می‌توان توسط لرزه نگار( seismometers ) تا فواصل بسیار بزرگ ثبت کرد ، چرا که امواج لرزه‌ای حتی از داخل زمین هم عبور می‌کنند. قدر مطلق اندازهٔ زلزله مطابق قرارداد توسط اعداد در مقیاس قدر گشتاور (که قبلا در مقیاس ریشتر ، از قدر ۷ باعث آسیب جدی و بزرگ بیشتر مناطق گزارش شده) ، در حالی که احساس قدر با استفاده از مقیاس مرکالی گزارش می‌شود. هر لرزش انواع امواج لرزه‌ای را تولید می‌کند که با سرعت‌های مختلف ازداخل سنگ عبور می‌کنند : امواج طولی P ( امواج ضربه‌ای یا فشاری ) امواج عرضی S (هر دو امواج بدن) و امواج سطحی مختلف ( امواج ریلی ) . سرعت انتشار امواج لرزه‌ای حاصل از محدوده تقریبی ۳ کیلومتر بر ثانیه تا ۱۳ کیلومتر بر ثانیه ، بسته به تراکم و کشش از مقدار میانه تغییر می‌کند. در داخل کره زمین امواج ضربه‌ای یا P بسیار سریعتر از امواج S حرکت می‌کنند. (تقریبا ۱٫۷ : ۱) . تفاوت در زمان سفرامواج از کانون به رصدخانه برای اندازه گیری فاصله‌است و می‌تواند منابع لرزه و ساختار درون زمین را نشان دهد. همچنین عمق کانون hypocenter را می‌توان به طور تقریبی محاسبه کرد. قانون کلی : به طور متوسط ، فاصله (کیلومتر) به زلزله برابر است با زمان( ثانیه) بین امواج P و S. انحراف خفیف به دلیل ناهمگن بودن لایه‌های زیرسطحی زمین است.

آثار زمین لرزه

برخی ازاثرات زلزله به شرح زیر است  :

لرزاندن و گسیختگی زمین

لرزاندن و گسیختگی زمین اثرات اصلی ایجاد شده توسط زمین لرزه هستند ، اساسا منجر به آسیب زیاد یا کم ساختمان‌ها و دیگر سازه‌های سفت و سخت می‌شود. شدت عوارض بستگی به ترکیب پیچیدهٔ بزرگی زلزله ، فاصله از مرکز زلزله ، شرایط زمین‌شناسی و geomorpholical محل دارد که باعث تقویت یا کاهش انتشار امواج می‌شود. تکان زمین را با شتاب زمین اندازه گیری می‌کنند. ویژگی‌های خاص زمین‌شناسی ، geomorphological و geostructural محل می‌توانند میزان لرزش زمین را حتی در زلزله‌ها ی کم شدت افزایش دهند. این اثر، سایت یا تقویت محلی نامیده شده‌است. اصولا به دلیل انتقال حرکت لرزه‌ای از خاک سخت به خاک سطحی نرم ، تمرکز و ذخیرهٔ انرژی لرزه‌ای در کانون به علت نوعی تنظیم هندسی می‌باشد. گسیختگی زمین در واقع شکستن آشکار و جابه جایی سطح کره زمین در طول گسل است که ممکن است در مورد زلزله بزرگ مترها باشد. گسیختگی زمین خطر بزرگی برای سازه‌های مهندسی بزرگ مانند سدها ، پل‌ها و ایستگاه‌های قدرت هسته‌ای است در نتیجه نیاز به نقشه برداری دقیق از گسل‌های موجود برای شناسایی هر گونه احتمال شکستن سطح زمین در طول مدت عمر سازه وجود دارد.

رانش زمین و بهمن

زلزله ، همراه با طوفان شدید ، فعالیت آتشفشانی ، برخورد موج ساحلی ، و آتش سوزی بزرگ ، می‌تواند منجر به عدم ثبات شیب زمین وخطر بزرگی در زمین‌شناسی شود. خطر زمین لغزش حتی ممکن است در حالی که پرسنل اورژانس اقدام به نجاتت می‌کنند باقی بماند.

آتش

زلزله می‌تواند با صدمه زدن به قدرت برق یا خطوط گازمنجر به آتش سوزی شود. در صورت صدمه به شبکه آبرسانی و از دست دادن فشار ، جلوگیری از گسترش آتش نیز ممکن است مشکل شود. برای مثال ، مرگ و میر در زلزله ۱۹۰۶ سان فرانسیسکو بیشتر توسط آتش سوزی بود تا از زلزله.

تبدیل به مایع شدن خاک

تبدیل به مایع شدن خاک وقتی رخ می‌دهد که ، به خاطر تکان دادن ، دانه‌های مواد اشباع شده با آب (مانند شن و ماسه) به طور موقت قدرت خود را از دست می‌دهد و از جامد به مایع تبدیل می‌شود. تبدیل به مایع شدن خاک می‌تواند ساختارهای سفت و سخت ، مانند ساختمان‌ها و پل‌ها را، کج کند یا به ساختارهای فرورونده تبدیل کند. برای مثال ، در زلزله ۱۹۶۴ آلاسکا ، تبدیل به مایع شدن خاک باعث شد ساختمان‌های بسیاری در زمین فروروند و در نهایت به روی خود فروبریزند.

سونامی

سونامی، موجهایی با طول بلند ، امواج طولانی مدت دریا هستند که توسط حرکت ناگهانی حجم زیادی از آب تولید می‌شوند. در اقیانوس فاصله بین فاکتورهای اوج موج می‌تواند ۱۰۰ کیلومتر فراتر ، و دوره‌های موج می‌تواند از پنج دفیفه تا یک ساعت متفاوت باشد. چنین سونامی، ۶۰۰-۸۰۰ کیلومتر در ساعت ، بسته به عمق آب حرکت می‌کند. امواج بزرگ تولید شده توسط زلزله یا زمین لغزش زیر دریایی می‌تواند در نزدیکی مناطق ساحلی در عرض چند دقیقه تاخت و تاز کند. سونامی همچنین می‌تواند هزاران کیلومتر در سراسر اقیانوس حرکت کند و ساعتها بعد از زلزله‌ای که آن را تولید کرده، سواحل دور را تخریب کند. در حالت عادی ، زلزله فرورانش کمتر از قدر ۷٫۵ در مقیاس ریشتر سونامی ایجاد نمی‌کند ، هر چند برخی از این موارد ثبت شده‌است. بیشتر سونامی‌های مخرب توسط زمین لرزه با بیشتر از بزرگی ۷٫۵ ریشتر ایجاد می‌شود.

سیل

سیل سرریزشدن هر مقدار آب است که به زمین می‌رسد.سیل معمولاً هنگامی رخ می‌دهد که حجم آب داخل بستر ، مثلا رودخانه و یا دریاچه ، بیش از ظرفیت کل آن شود ، و در نتیجه مقداری آب جاری شود و در خارج از محیط طبیعی بستر قرار بگیرد. با این حال ، اگر سد آسیب ببیند سیل اثرات ثانویه زلزله‌است. زلزله ممکن است موجب ریزش خاک کوه شود و جریان رودخانه را مسدود کند که علت سیل شود. زمین در زیر دریاچه Sarez در تاجیکستان در معرض خطر سیل عظیمی است اگر سد ناشی از ریزش تشکیل شده توسط زلزله ، معروف به سد Usoi به هنگام زمین لرزه‌های آینده شکسته شود. پیش بینی می‌شود سیل می‌تواند بر زندگی حدود ۵ میلیون نفر تاثیر بگذارد.

نیروهای جزر

تحقیقات نشان داده‌است ارتباط قوی بین نیروهای کشندی( جزرومدی) کوچک و لرزشهای غیرآتشفشانی وجود دارد.

اثرات بشر

زلزله ممکن است منجر به بیماری ، فقدان نیازهای اساسی ، از دست دادن زندگی ، حق بیمه بالاتر، صدمه به اموال عمومی ، آسیب جاده و پل و فروپاشی( یا منجر به سقوط در آینده) ساختمانها شود. زلزله همچنین می‌توانید فوران‌های آتشفشانی ، که سبب بروز مشکلات آتی هستند را ایجاد کند؛ به عنوان مثال ، صدمه قابل توجه به محصولات ، همانطور که در سال معروف به "بدون تابستان" (۱۸۱۶) اتفاق افتاد.


زمین لرزه‌های بزرگ

بزرگترین زلزله که تاکنون اندازه گیری شده از قدر ۹٫۵ در شیلی در سال ۱۹۶۰ بوده‌است.

آمادگی

به منظور تعیین احتمال فعالیت‌های لرزه نگاری آینده ، زمین شناسان و دانشمندان سنگهای منطقه را بررسی می‌کنند تا تعیین کنند اگر سنگها به نظر "فشرده" می‌رسد. مطالعه گسلهای یک منطقه به مطالعه زمان سپری شده برای تشکیل فشار کافی برای وقوع زلزله توسط گسل نیز به عنوان یک تکنیک پیش بینی، کمک می‌کند. اندازه گیری‌ها بر اساس میزان انرژی کرنش انباشته در گسل در هر سال ، زمان سپری شده از آخرین زلزله بزرگ ، و انرژی و قدرت آخرین زلزله بنا می‌شوند. تمام این حقایق به دانشمندان اجازه می‌دهد میزان فشار لازم برای ایجاد گسل زلزله را تعیین کنند. اگر چه این روش بسیار مفید است ، آن را تا به حال تنها در گسل سان آندریاس کالیفرنیا اجرا کرده‌اند. امروزه راه‌هایی برای محافظت و آماده سازی محل‌های احتمالی زمین لرزه از آسیب شدید وجود دارد که از طریق فرایندهای زیر است: مهندسی زلزله ، آمادگی دربرابر زلزله ، ایمنی لرزه‌ای خانواده ، دایر کردن تجهیزات لرزه‌ای (از جمله اتصالات، مواد و روش‌ها ی خاص) ، خطر زلزله ، کاهش حرکت زمین لرزه ، و پیش بینی زلزله. مقاوم سازی لرزه‌ای این است که ساختارهای موجود را نسبت به فعالیت‌های زمین لرزه ، حرکت زمین یا شکست خاک ناشی از زلزله مقاوم تر و بهتر کند. با درک بهتر از تقاضا لرزه‌ای در سازه‌ها و با تجربه‌های اخیر زمین لرزه‌های بزرگ در نزدیکی مراکز شهری ، نیاز به مقاوم سازی لرزه‌ای هر چه بیشتر است. قبل از معرفی کدهای مدرن لرزه در اواخر ۱۹۶۰ برای کشورهای توسعه یافته (آمریکا ، ژاپن و ...) و در اواخر ۱۹۷۰ برای بسیاری از دیگر نقاط جهان (ترکیه ، چین و ... ) ، سازه‌های بسیاری بدون جزییات کافی برای محافظت و تقویت لرزه‌ای طراحی شده بودند . با در نظر گرفتن مشکل قریب الوقوع ، کارهای تحقیقاتی مختلفی انجام گرفت. علاوه بر این ، دستورالعمل‌های فنی برای ارزیابی لرزه‌ای ، در سراسر جهان ایجاد و بازسازی شده‌اند و به چاپ رسیده اند-- مانند ASCE - SEI ۴۱ و دستورالعمل انجمن مهندسی زلزله نیوزیلند ( NZSEE) .

تاریخ

پیش از قرون میانه

از زمان آناکساگوراس فیلسوف یونانی در قرن ۵ پیش از میلاد تا قرن ۱۴ میلادی ، زمین لرزه معمولاً نسبت داده می‌شد به "هوا (بخار) در حفرات از زمین". تالس( ۶۲۵-۵۴۷ پیش از میلاد) تنها کسی است که به طور مستند معتقد بود که زمین لرزه توسط تنش میان زمین و آب تولید می‌شود. نظریه‌های دیگر هم وجود داشت ، از جمله فیلسوف یونانی آناکساماین(۵۸۵-۵۲۶ پیش از میلاد) باورداشت که شیب قسمت کوتاه از خشکی و رطوبت فعالیت‌های لرزه‌ای را ناشی می‌شود. دموکریتوس (۴۶۰ – ۳۷۱ پیش از میلاد) به طور کلی آب را برای زلزله سرزنش می‌کرد. پلینی ارشد کلیسا زلزله را "رعد و برق زیر زمینی" نامید.


بزرگی زمین‌لرزه

بزرگی زمین‌لرزه را به صورت زیر تعریف می‌کنند:

بزرگی زلزله، M برابر لگاریتم در پایه ده دامنه حداکثر (برحسب میکرون) حرکت، A، است که توسط لرزه‌سنج استاندارد ووداندرسون در فاصله صد کیلومتری از مرکز زلزله ثبت شده باشد.

 • M = Log(۱۰) A

همچنین، جهت تعیین انرژی آزاد شده توسط هر زلزله رابطه‌ای توسط ریشترگوتنبرگ در سال ۱۹۵۶ ارائه گردید که میزان انرژی آزاد شده در کانون زلزله بر حسب ارگ (erg) و بزرگی آن "M" مشخص می‌نماید.

 • Log E =۱۱٫۴ + ۱٫۵ M

با یک محاسبه ساده می‌توان نشان داد که با افزایش یک درجه‌ای اندازه بزرگی زلزله، مقدار انرژی آزاد شده تقریباً ۳۲ برابر می‌گردد.

انواع زلزله

زلزله‌ها از دید جهت آزاد شدن انرژی به دو گونه افقی و عمودی تقسیم بندی می‌گردد. خرابی‌های عمده و وسیع معمولاً بر اثر زلزله‌هایی از نوع افقی صورت می‌پذیرند. چرا که اغلب ابنیا در برابر بارهای عمودی مقاومت کافی دارند.

براساس میزان خرابی بوجود آمده زلزله‌ها به ده درجه بر مبنای مرکالی تقسیم می‌گردند.

ثبت زلزله‌ها

به منظور ثبت زلزله‌ها از دستگاهی به نام لرزه سنج یا شتاب نگار استفاده میشود. داده‌های بدست آمده از این دستگاه یا به صورت یک سری از اعداد بیانگر شتاب است که به صورت (شتاب - زمان) دسته بندی شده‌اند و یا صرفا یک سری اعداد بیانگر شتاب زمین است. در این مورد اخیر در ابتدای داده‌ها اشاره میگردد که فاصله زمانی این داده‌ها چند ثانیه‌است. داده‌های زلزله‌های ایران از سایت مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن قابل دریافت است.

نوع مطلب : زندگینامه، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 15 تیر 1397 09:54 ب.ظ
Ηi, itts nice paragraph оn the topic оf media print, we all be aware of media iss ɑ
enormous source օf data.
شنبه 26 خرداد 1397 06:39 ب.ظ
These are in faⅽt grеat ideas in on thе topkc of blogging.
Υoս haѵe ttouched some good ⲣoints һere. Any way кeep uр
wrinting.
پنجشنبه 24 خرداد 1397 04:14 ق.ظ
Wow tһat was unusual. І juѕt wrote an incredibly long сomment Ьut aftr І clicked
submit my comment ⅾidn't ѕhօw ᥙp. Grrrr... well I'm
not writing alⅼ that over аgain. Anyways, just wanted to say grеat blog!
چهارشنبه 23 خرداد 1397 04:19 ق.ظ
Ƭhanks for sharing youг thoughts aƅout زلزله.
Ꮢegards
جمعه 24 فروردین 1397 03:50 ق.ظ
Grеat site. Ꮮots of useful info here. I'm sеnding it to
some friends ɑns alѕo sharing іn delicious. Ꭺnd naturally, tһank yοu оn youг sweat!
پنجشنبه 23 فروردین 1397 01:23 ب.ظ
I was suggested thіѕ website by my cousin. I am not sսre ᴡhether tһіs
post is written Ƅy һіm аs nobodʏ еlse know such
detailed aЬoᥙt my trouble. You're wonderful!
Τhanks!
پنجشنبه 23 فروردین 1397 09:43 ق.ظ
Hеllo thегe! Quick question thɑt'ѕ totally ᧐ff topic.
Ꭰo үou know һow tto makе үour site mobile friendly?
Мʏ site ⅼooks weird ѡhen browsing from my apple iphone.
I'm trying tо find a template ߋr plugin tһаt might be able tо fix this problem.
If you haνe ɑny recommendations, ⲣlease share.

Ꮤith thanks!
چهارشنبه 22 فروردین 1397 09:29 ب.ظ
This is really interesting, You are a very skilled blogger.
I've joined your feed and look forward to seeking more of your
great post. Also, I've shared your website in my social networks!
شنبه 11 فروردین 1397 11:11 ق.ظ
I really like it when people come together and share ideas.
Great site, stick with it!
جمعه 10 فروردین 1397 02:30 ب.ظ
Hі there! Do you know if they make any plugins to safeguard ɑgainst hackers?
І'm kinda paranoid аbout losing еverything І've worкed һard on. Any recommendations?
دوشنبه 6 فروردین 1397 10:36 ب.ظ
Bеcɑuse tһe admin of this web site is ᴡorking, nno doubt ᴠery qᥙickly it will
Ьe famous, Ԁue to its feature contents.
یکشنبه 15 بهمن 1396 05:39 ب.ظ
روز دیگر، در حالی که من در محل کار بودم، خواهر من
اپل Apple iPad را به سرقت برده و آزمایش کرد تا ببیند آیا می تواند 25 پا کاهش یابد؟
فقط او می تواند یک احساس یوتیوب باشد. اپل من در حال حاضر شکسته است و او 83 نمایش دارد.
من می دانم که این کاملا موضوع است، اما من مجبور شدم آن را با کسی به اشتراک بگذارم!
دوشنبه 6 آذر 1396 05:39 ب.ظ
پست خوب من چیزی جدید و چالش برانگیز در سایت هایی که در مورد a
به صورت روزانه. همیشه برای خواندن مقالات از نویسندگان دیگر مفید خواهد بود
و کمی چیز را از وب سایت های دیگر تمرین کنید.
چهارشنبه 10 آبان 1396 04:55 ب.ظ
آیا وبلاگ شما صفحه تماس دارد؟ من مشکل پیدا کردن آن را دارم، اما،
من می خواهم یک ایمیل بفرستم من پیشنهاداتی برای وبلاگ شما دارم
ممکن است علاقه مند به شنیدن باشد در هر صورت،
وبلاگ بزرگ و من منتظر دیدن آن در طول زمان گسترش.
چهارشنبه 18 مرداد 1396 07:06 ب.ظ
Hi to every one, it's genuinely a pleasant for me to
pay a visit this web site, it contains valuable Information.
دوشنبه 16 مرداد 1396 04:53 ق.ظ
Thanks for another wonderful post. The place else may just anybody get that kind of info in such
an ideal means of writing? I have a presentation next week, and I'm at the search for such info.
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:22 ب.ظ
Hello, constantly i used to check web site posts here in the early hours in the daylight,
since i like to find out more and more.
دوشنبه 5 تیر 1396 02:52 ق.ظ
چلیپا از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن دلنشین اصل آیا واقعا حل و فصل
درست با من پس از برخی از زمان. جایی درون جملات شما قادر
به من مؤمن متاسفانه تنها برای کوتاه در حالی که.
من هنوز مشکل خود را با فراز در منطق و شما خواهد را خوب به پر کسانی که شکاف.
اگر شما که می توانید انجام من را قطعا بود مجذوب.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 10:15 ب.ظ
This post gives clear idea designed for the new visitors
of blogging, that really how to do running a blog.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 08:06 ق.ظ
I have been browsing on-line greater than 3 hours nowadays, yet I by no means discovered any fascinating article like yours.
It's lovely worth enough for me. In my opinion, if all webmasters
and bloggers made just right content as you did, the net will likely be a lot more
useful than ever before.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر